A “DATA: Digitális autonómia-támogatás az autizmus spektrumon” projekt keretében egy olyan digitális rendszer (egy mobiltelefonon vagy tableten futó applikáció és egy internetes Tervező felület), valamint a hozzá kapcsolódó képzési- és felhasználási módszertan fejlesztése történt, amely:
A rendszer alapvetően 2 fő részből áll:
Az applikáció működésének megértéséhez és a rendszer használatának elsajátításához felhasználói képzési tananyag készült, ami a DATA tartalomszerkesztő felületen online formában elérhető.
Az applikáció főbb támogató elemei a következők:
A DATA rendszer fejlesztésében egy sor kiegészítő működést is létrehoztunk:
A Tervező felület egy internetes böngészőből megnyitható szolgáltatás, mely a felhasználót segítő tartalmak (napirendek, folyamatábrák) szerkesztésére, tárolására szolgál. A szerkesztést követően az összeállított napirendek vagy folyamatábrák áttöltődnek az autizmusban érintett felhasználónál lévő mobil eszközön futó applikációba.
A Tervező felület használata regisztrációt igényel. Az autizmusban érintett felhasználót támogató személy (elsősorban szülő, gondviselő) regisztrál, felnőtt, önrendelkező érintett saját maga, majd néhány adat megadásával létrehozza a saját profilját.
A támogató személy a következő lépésben létrehozza az autizmussal élő felhasználó (pl. érintett gyermeke) számára az ő profilját, megint csak néhány fontos adat megadásával.
A Tervező felületen minden támogató saját dokumentumtárral rendelkezik, itt tárolhatja az általa létrehozott segítő tartalmakat (pl: napirendek, folyamatábrák).
A Tervező felületen rendelkezésre áll egy közös tárhely is, amely minden támogató számára elérhető. Ide szakemberek által készített mintatartalmak kerültek feltöltésre. A minta tartalmak letölthetőek és átalakíthatóak az egyes felhasználók képességeihez és igényeihez.
A tartalomszerkesztő felület és az applikáció használatához, kezeléséhez tananyag készült, mely mindenki számára elérhető, emellett személyes képzési alkalmakat is biztosítunk a támogató személyek számára.
Támogató személy lehet:
Egy felhasználónak több támogatója is lehet. Egy támogató több felhasználót is támogathat.
Ki hozhat létre felhasználói profilt?
Felhasználói profilt csak és kizárólag:
Pedagógusok, szakemberek nem hozhatnak létre profilt autizmusban érintett személyek számára. A szakembereket az érintettek, vagy (kiskorú személy esetén) a szülők, gondviselők tudják meghívni/hozzáadni a támogatásra kialakított felülethez.
Hogy kell elképzelni a Tervező felületet?
Arra törekedtünk, hogy a Tervező felületet minél egyszerűbben lehessen használni. Tartalomszerkesztés alatt a napirendi kártyák, napirendek, folyamatábrák összeállítását, és az ehhez szükséges fájlok (pl: képek) feltöltését, csatolását értjük.
A Tervező felületen van lehetőség arra, hogy a támogatott felhasználó mobileszközén (okostelefonján vagy tabletjén) futó applikációt beállítsuk, az ő igényeihez szabjuk, tartalommal megtöltsük, a kiegészítő működéseket (pl: jutalmazás, időjelzés) be- vagy kikapcsoljuk.